تبلیغات
دیدار - تمدن غرب از دیدگاه رهبر معظم انقلاب (2)
دیدار
به نام الله ، به یاد الله ، برای الله

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل دیدارها :
  • دیدار امروز :
  • دیدار دیروز :
  • دیدارهای این ماه :
  • دیدارهای ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین دیدار :
  • آخرین بروز رسانی :

تمدن غرب از دیدگاه رهبر معظم انقلاب (2)

سلطه طلبی، مهم ترین نكته منفی فرهنگ غرب

نفی غرب به هیچ وجه به معنی نفی فناوری و علم و پیشرفت و تجربه های غرب نیست و هیچ عاقلی چنین كاری نمی كند. نفی غرب به معنای نفی سلطه غرب است، كه هم سلطه سیاسی مورد نظر است، هم سلطه اقتصادی و هم سلطه فرهنگی. من در فرصت اندك ، در زمینه سلطه فرهنگی غرب چند جمله می گویم ، شاید انشاءالله برای شمامفید باشد.

ببینید ؛ فرهنگ غرب ، مجموعه ای از زیبایی ها و زشتی ها است . هیچ كس نمی تواند بگوید فرهنگ غرب یكسره زشت است ؛ نه ، مثل هر فرهنگ دیگری ، حتما زیبایی هایی هم دارد .هیچ كس با هیچ فرهنگ بیگانه اینگونه برخورد نمی كندكه ما در خانه مان را صددرصد روی این ببندیم ، نه .

فرهنگ غرب ، مثل فرهنگ شرق ، مثل فرهنگ هر جای دیگر دنیا ، یك فرهنگ است كه مجموعه از خوبی ها و بدی ها است . یك ملت عاقل و یك مجموعه خردمند ، آن خوبی ها را می گیرند ، به فرهنگ خودش می افزاید ، فرهنگ خودش را غنی می سازد و بدی ها را رد می كند. همان طور كه گفتیم ، در این زمینه ، بین فرهنگ اروپایی ، غرب ، امریكایی ، امریكای لاتین ، آفریقا و ژاپن فرقی نیست و هیچ تفاوتی ندارد و در این حكمی كه می گویم ، همه یكسان هستند . ما در مقابل هر فرهنگی كه قرار می گیریم ، به طور طبیعی تا آنجایی كه می توانیم ، باید محسنات آن را بگیریم  و چیزهایی كه مناسب ما نیست - بد و مضر است – و با چیزهایی كه به نظر ما خوب است ، منافات دارد ، آن را رد كنیم. این اصل كلی است. منتها در زمینه فرهنگ غربی نكته مهمی وجود دارد كه من دلم می خواهد شما جوانان به این نكته توجه كنید . فرهنگ غرب – یعنی فرهنگ اروپایی ها – عیبی دارد كه فرهنگ های دیگر ، تا آنجایی كه ما می شناسیم ، آن عیب را ندارند ، و آن «سلطه طلبی» است. این ، قطعا دلایل انسانی و جغرافیایی و تاریخی دارد.

از اول كه اینها در دنیا به یك برتری علمی دست یافتند ، سعی كردند همراه با سلطه سیاسی و اقتصادی خودشان – كه به شكل استعمار مستقیم در قرن نوزدهم انجامید – فرهنگ خودشان را حتما تحمیل كنند . اینها بار ها با فرهنگ ملت ها مبارزه كردند ؛ این بد است . ملتی می گوید فرهنگ من باید در این كشور جاری شود ! این چیز قابل قبولی نیست . هر چند هم خوب باشد ، آن ملتی كه این فرهنگ براو تحمیل می شود این را نمی پسندد.

شما یقینا خوردن نان و ماست را به میل و اشتهای خودتان ، ترجیح می دهید به اینكه چلوكباب را به زور در دهانتان بگذارند و بگویند باید بخوری! وقتی كاری زوری و تحمیلی شد ؛ وقتی از مواضع قدرت انجام گرفت و وقتی متكبرانه و مستكبرانه تحمیل گردید ، هر ملتی آن را پس می زند ؛ باید هم بزند . مثلا كراوات یك پدیده غربی است . غربی ها این را می خواهند ، دوست می دارند و با سنتشان هماهنگ است ؛ اما شماكه اهل فلان كشور دیگر هستید و تصادفا كت و شلوار را انتخاب كرده اید ، اگر كراوات نزنید یك آدم بی ادب محسوب می شوید؟! چرا؟!  این فرهنگ شماست تقصیر من چیست؟ اگر كت و شلوار پوشیدید باید پاپیون و كراوات بزنید ، و الا در فلان مجلس رسمی راه ندارید و یك آدم بی ادب و غیر منضبط و بی نزاكت تلقی می شوید! این ، آن تحمیل فرهنگ غربی است . زن غربی ، روش هایی دارد . آنها نسبت به زن و روش زن و پوشش زن و ارتباطش با مردان و حضورش در جامعه ، فرهنگی دارند - خوب یا بد ، بحثی سر آن نداریم – اما سعی دارند این فرهنگ را به همه ملتهای دنیا تحمیل كنند! درباب فرهنگ غربی این بد است.

بیانات رهبر معظم انقلاب درجلسه پرسش وپاسخ با جوانان ، 13/11/1377   

درباره دیدار

« السلام علیك یا اباعبدالله الحسین(ع) »

ببین آشفته گشته وضع و حالم
دگر بشکسته بالم بس ننالم
دمادم این دعا ورد زبانم
ببینم کربلا را تا جوانم

« امیری حسین و نعم الامیر »
مدیر دیدار : بهنام امینی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان